top of page

Czy łatwo jest dzisiaj poruszać się pieszo?

Miejska infrastruktura przeznaczona dla pieszych przeszła w ostatnich latach widoczne zmiany, ciągła modernizacja i nowe przepisy doprowadziły, do sytuacji gdy może się wydawać, że niczego więcej już nie można poprawić.

 Jednak nie wszyscy odbierają otaczający nas świat jednakowo. Są wśród nas osoby, dla których bariery architektoniczne wciąż powodują trudności uczestniczenia w życiu publicznym.

 Na całym świecie jest ponad 1 billion osób z niepełnosprawnością, spośród których około 70 milionów potrzebuje wózka, by móc się samodzielnie poruszać. To co dla zdrowych osób jest zwykłą nierównością na chodniku, podwyższonym krawężnikiem, kolejnymi schodami czy brukowaną ulicą, dla tych osób może się okazać trudnością nie do pokonania.

 

Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że problemy z infrastrukturą są główną przeszkodą do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym przez osoby niepełnosprawne. Jako, że osoby na wózkach z czasem poznają i zapamiętują optymalne dla nich trasy, funkcjonowanie na poznanym obszarze staje się o wiele prostsze. Problem komunikacji znacznie rośnie, gdy zechcą oni odwiedzić inną dzielnicę lub zupełnie nowe miasto. Powszechnie używana aplikacja google maps, nie będąc dostosowaną do potrzeb osób na wózkach okazuje się w tych sytuacjach mało pomocna i niefunkcjonalna.  

 

Jako, że uważamy dostępność za kluczowe pojęcie w tworzeniu równych szans i możliwości postanowiliśmy stworzyć pierwszą nawigację stworzoną z myślą o osobach na wózku jak i wszystkich osobach, dla których istotny jest dobór trasy pod kątem poziomu trudności.

Civitas

Civitas
CIVITAS

CIVITAS

04:10
Odtwórz Wideo

W wyniku konsultacji z fundacjami oraz osobami niepełnosprawnymi wypracowaliśmy pomysł aplikacji tworzonej przez ludzi, dla ludzi. Jej działanie zależne będzie od partycypacji użytkowników, gdyż to oni mają informować całą społeczność o: rodzaju przeszkód, ich stopniu trudności oraz, co najważniejsze- lokalizacji. Na podstawie tak rozwijanej bazy danych nawigacja wyznaczać będzie najbardziej optymalną,spersonalizowaną trasę dostosowaną do stopnia i rodzaju ograniczeń ruchowych użytkownika.

Dalsze perspektywy

Aktualnie wraz z pomysłem aplikacji uczestniczymy w konkursie na nowoczesne rozwiązania organizowanym przez Instytut Innowacji w Singapore. We współpracy z osobami poruszającymi się na wózku planujemy stworzyć prototyp nawigacji zawierającej fragment Warszawy. W przyszłości, w ramach rozwoju aplikacji planujemy dodanie również innych funkcjonalności.

bottom of page